Söndag 14 juni kl 11.00 har vi ett spännande besök av Daniel Carlsson med ett program som vi tror kan beröra många. Välkommen du som inte brukar delta i kyrkan! Du som brukar delta i kyrkan kan gärna passa på att bjuda in vänner och bekanta.
Daniel Carlsson undervisar på matematiska institutionen på Linköpings Universitet och är mycket duktig sångare, som medverkar i olika sammanhang bl.a. flera musikaler. I gudstjänsten väver han ett program på temat ”En människas dagar” i både sånger och tal. Pianist är Johan Bergstrand. Underrubriken är: ”Att gå sönder, vara trasig och att fina vägar till läkedom och liv igen”
Om sin predikan skriver han: ”Den handlar om att Gud och hans ord inte väjer för att livet kan vara tufft, men också att det finns flera nycklar till läkedom och som Jesus gett oss i sitt ord. Jag såg dem tydligare först när jag själv hade gått sönder.”