Skip to main content

I början av vårterminen 2023 så har vi glädjen att inbjuda till ännu ett tillfälle att gå bönekursen. Det är en åtta veckors kurs utifrån bönen Vår Fader som tar upp många olika viktiga perspektiv på bön som tex varför vi ska be, förbön, beundrande och lyssnande bön. Den lyfter även svårare frågor om tex obesvarad bön. Perfekt för dig som vill upptäcka mer av bönen betydelse, hitta nya sätt att be eller helt enkelt tillsammans med andra få ny inspiration till din bön.

Kursen hålls 8 tisdagar kl 19.00 – 20.30 med start den 24 januari. Varje tillfälle innehåller en film /undervisning, samtal i mindre grupper och praktiska övningar. Vi får också tillgång till en stor ”verktygslåda” för vår fortsatta resa i bönens landskap. Kursen passar lika bra för dig som varit kristen länge och dig som är helt ny i tron och bönen. Det går utmärkt att gå den igen även om du gått den förut. Bönekursen är framtagen av Alpha och används i många olika typer av kyrkor världen över. Anmälan och frågor till andreas@hjortensbergskyrkan.se

Kort info om bönekursen
När? Tisdagar kl 19.00-20.30
Pågår 24 jan – 14 mars
Plats? Hjortensbergskyrkan
Anmälan? Senast 22/1 till andreas@hjortensberskyrkan.se
Kostnad? Gratis
Kursledare är Andreas Holm mfl.
Övrigt – Genomför i samarbete med studieförbundet BILDA

Leave a Reply